Technika diamentowa umożliwia cięcie, wiercenie, szlifowanie i frezowanie w najtwardszych materiałach. Dzięki wykorzystaniu narzędzi diamentowych można obrabiać beton, cegłę, kamień, asfalt, żelbet oraz wiele innych. Metoda ta znalazła powszechne zastosowanie w budownictwie ogólnym i przemysłowym, ale nie tylko.

Zastosowanie techniki diamentowej
Narzędzia diamentowe wyróżniają się wytrzymałością i wysoką precyzją, dzięki czemu są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu i budownictwa. Stosuje się je podczas wykonywania instalacji grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, elektrycznych, hydraulicznych i wodno-kanalizacyjnych. Narzędzia przydają się przede wszystkim w czasie wiercenia otworów w betonie, cięcia konstrukcji z żelbetu oraz stropów, jak również podczas wykonywania precyzyjnych otworów w posadzkach przemysłowych i płytkach ceramicznych.
Wybór narzędzi diamentowych dostępnych na rynku jest szeroki. Ściernica diamentowa jest wykorzystywana do obróbki HSS i węglika spiekanego, a piły wiertła i rozwieraki do obróbki ceramiki, szkła, elektroporcelany. W przemyśle budowlanym używa się pił, frezów, koronek i segmentów, a w geologii i górnictwie – koronek, świdrów, pierścieni kalibracyjnych i wielu innych. Ściernice, piły, koronki i świdry mogą być również przydatne w procesach regeneracji i naprawy innych narzędzi.

Dlaczego używa się narzędzi diamentowych?

Zastosowanie narzędzi diamentowych wynika z ich szczególnych właściwości. Przede wszystkim istotna jest twardość diamentów – jest to najtwardszy minerał według skali Mohsa. Dzięki technice diamentowej materiały o wysokiej twardości są precyzyjnie obrabiane, a podczas prac na mokro nie pojawia się pylenie. Ponadto narzędzia diamentowe pozwalają prowadzić prace w miejscach trudno dostępnych, obniżyć poziom hałasu i ograniczyć lub wyeliminować drgania. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna w budownictwie, gdzie drgania mogą negatywnie wpłynąć na wytrzymałość konstrukcji.
Ściernice, piły, frezy i inne narzędzia diamentowe wykazują długą żywotność, nawet gdy są intensywnie eksploatowane podczas pracy z trudnymi w obróbce materiałami. Niezwykle rzadko dochodzi do uszkodzenia wierteł podczas wykonywania otworów w żelbecie czy też do stępienia piły podczas cięcia betonu. Dodatkowo wyjątkowa precyzja techniki diamentowej umożliwia tworzenie małych otworów w ceramice i posadzkach przemysłowych. Dzięki temu tworzenie różnego typu instalacji przebiega sprawniej i generuje o wiele mniej problemów niż w przypadku techniki tradycyjnej.