Listwy do honowania

Jednym z najdokładniejszych procesów gładzenia oraz wykańczania obrabianego materiału jest honowanie. Stosuje się je podczas finalnej obróbki powierzchni otworów (luf pistoletów), cylindrów (np. silników samochodowych) i innych przedmiotów walcowatych o pustych przestrzeniach we wnętrzu. Honowanie nadaje tworzywu lub narzędziu pożądaną średnicę, ponadto, pozbywa się ewentualnych niedoskonałości w kształcie, mogących mniej lub bardziej istotnie wpłynąć na jego pracę.

Ogólnie rzecz ujmując, honowanie ma za zadanie uzyskanie trzech właściwości materiału korzystnie poprawiających współpracę kinetyczną elementów danego sprzętu. Są nimi:

– wysoka dokładność w kształcie i wymiarach,

– określona struktura kierunkowa,

– oczekiwany stopień chropowatości.

Zespół Urdiamant odpowiada za wyposażanie sprzętu swoich nabywców w odpowiednie listwy (osełki). Częścią roboczą honownicy jest głowica, na której zamontowane są listwy prostokątne. Jest ona przystosowana tak, aby wykonywać ruch obrotowy oraz posuwisto-zwrotny W trakcie omawianego procesu gładzenia jest połączona przegubowo z wrzecionem obrabiarki. Jako powierzchnie ścierną głowic stosuje się ziarna diamentów, elektrokorund bądź węglik krzemu.

Na koniec trzeba również pamiętać o tym, że w procesie honowania powinno się wykorzystywać odpowiednie ciecze chłodząco-smarujące. Ich przeznaczeniem jest odprowadzanie energii cieplnej wytwarzanej podczas przeróbki.

Urdiamant.pl

Dane kontaktowe

biuro@urdiamant.pl

+48 506 044 489

Ul. Katowicka 3

43-300 Bielsko-Biała

Pon-Pt 7-15

Skontaktuj się z nami